Kincses Kastély - szülinapi zsúrra

A játékosok ajánlott száma: bármennyi, plusz egy játékvezető

Eszközszükséglet:

-          Egy tetszőleges csomag TanulóKártya (www.tanulokartya.hu)

-          Saját készítésű helyiségtáblák

-          „Kincsesláda” (pl. egy csomag cukor, egy doboz csoki, egy csomag matrica, vagy akár egy kis láda, amibe alufóliával bevont forintosokat dobálunk)

Előkészületek:

1. Készítsük el a „kincsesládát”, majd helyezzük el a lakás/ház egyik helyiségében!

2. Mutassuk meg a Kincskeresőknek, hogy hová tettük! (A tartalma maradhat titok J )

3. Nyomtassuk ki, vagy írjuk meg kézzel a helyiségtáblákat, majd helyezzük el őket a megfelelő helyekre!

Ötletek a helyiségtáblákra:

Díszterem – nappali

Kristályterem – fürdőszoba

Arany Ebédlőterem – étkező/konyha

Márvány Előcsarnok – előszoba

Borostyán hálószoba – gyerekszoba

Ezüst hálószoba – szülői háló

Toronyszoba – galéria stb.

1. Rejtsünk el minden helyiségbe annyiszor 3 db TanulóKártyát, ahány játékos van!

Ezek után indulhat a játék!

A játék menete:

Mindegyik Kincskereső a lakás/ház ugyanazon pontjáról indul útnak.

A játékvezető tapsolására minden Kincskereső egyszerre beszalad a legközelebbi helyiségbe, ahol megpróbálják minél hamarabb összegyűjteni az elrejtett TanulóKártyákat.

Mindenki maximum 3 db-ot gyűjthet össze egy helyiségben!

Az adott helyiségben addig lehet kincseket keresni, amíg az első gyerek össze nem gyűjti a 3 kincsét! Ekkor ez a gyermek elkiáltja magát: „Megtaláltam!” és mindenki más abbahagyja a keresést.

A játékvezető feljegyzi magának, hogy ki milyen kincset talált meg, a gyerekek pedig megpróbálják megjegyezni a SAJÁT TanulóKártyáikat.

Ezek után mehetnek tovább a Kincskeresők a következő helyszínre, ugyanezekkel a szabályokkal.

A játékvezető minden helyiségben felírja a kincseket a gyermekek neve mellé, és minden állomáson megjegyezteti a Kincskeresőkkel a talált TanulóKártyákat!

A játék utolsó állomása az a helyiség, ahová a Kincsesládát helyeztük el. Itt vár a Kincskeresőkre a legnagyobb megpróbáltatás:

Sorban haladva mindenki megpróbálja felidézni az ÖSSZES TanulóKártyát, amit megtalált a kastélyban. A játékvezető a feljegyzései alapján ellenőrzi és összeszámolja a pontokat (egy kincs megnevezése 1 pont).

Aki a legtöbb pontot szedte össze a játék során, az érdemelte ki a Kincsesláda tartalmát!

A győzelem közepette ne felejtsük el, hogy a régi kastélyok lakói közül a legnemesebb királyok és királynők igazságosak és önzetlenek voltak! Tanítsuk meg gyermekeinknek ezeket a fogalmakat! J

A játék végén érdemes közösen végiggondolni, hogy miért sikerült nyernie a győztesnek, szoros volt-e a küzdelem, mire lehetne legközelebb jobban odafigyelni, stb.!

A gyermek(ek) életkorától és érdeklődési körétől függően bármilyen TanulóKártya csomaggal játszható. Pl. Kimondottan izgalmas és nehéz a játék, ha a Csillagképek kártyacsomagot használjuk hozzá!

Nagyon hatékonyan használható pl. az idegen nyelv tanulása során is!

Mit fejlesztünk játék közben?

-          Fejlesztjük a figyelmet és a koncentrációt

-          A megfigyelőképességet

-          A megtartó-, hosszútávú emlékezetet

-          Lassítjuk a reakcióidőt, gyorsítjuk a pszichomotoros tempót

-          Személyiségfejlesztő hatása is van a játéknak: versengés, győzelem kontra vereség, kudarcfeldolgozás, stb.